Wypożyczenie nart – ile to kosztuje?

RSS
Follow by Email
Facebook
Google+
http://nartywlochy.org/wypozyczenie-nart-ile-to-kosztuje/
Twitter
YouTube
Instagram

Wybieracie się na narty do Włoch i nie macie sprzętu – albo chwilowo, albo jeszcze się nie dorobiliście. Albo po prostu nie chce Wam się go z Polski wozić. Ile kosztuje wypożyczenie nart na miejscu?

wypożyczenie nart -Trentino

Do napisania tej notki inspiracją była rozmowa ze Znajomą, która zastanawia się nad tym, czy wybrać się do Włoch na wiosenne Free Ski. Jeździć na nartach uwielbia, zawód ma wolny, więc z urlopem problemów nie ma, funduszami w odpowiednich ilościach dysponuje. Zapytacie: nad czym się tu zastanawiać? Ano jest problem ze sprzętem – narty Znajomej zostały niedawno skradzione z piwnicy razem ze starym rowerem, kompletem opon letnich i kilkoma słoikami ogórków rocznik 2009. I tu się zaczyna deliberowanie: a czy kupować, a czy nie kupować, bo teraz to już trochę po sezonie, no ale są wyprzedaże, ale już przebrany ten sprzęt, więc pewnie nic fajnego nie znajdę. Ale jak nie kupować, to co, pożyczać? Ale gdzie, czy to się opłaca, i ile w ogóle kosztuje to wypożyczenie nart?

No właśnie, ile? Sprawdziliśmy specjalnie dla Was ceny w wypożyczalniach w różnych regionach narciarskich Włoch, i tych położonych w miasteczkach, i tych przy dolnej stacji kolejki. Nie po to, aby Wam zareklamować jakąkolwiek wypożyczalnię (jest ich naprawdę sporo), ale po to, byście mogli zaplanować spokojnie swój wyjazd i wydatki, a nie przeprowadzać na miejscu rozpoznanie bojem. Kryteria do porównań przyjęliśmy następujące: wypożyczenie nart na 6 dni w połowie marca, od niedzieli do piątku, dla osoby dorosłej o średnim poziomie umiejętności. Oto wyniki naszej kwerendy:

1. W prawie wszystkich regionach ceny wynajmu kształtują się podobnie: za narty z kijkami zapłacimy przeważnie ok. 70 – 80 EUR, za wypożyczenie butów 30 – 35 EUR, czyli w granicach 100 – 120 EUR mamy kompletny sprzęt na 6 dni jazdy. Wyjątkiem jest Val di Sole, gdzie, być może ze względu na liczbę wypożyczalni, w 70 – 80 EUR zmieścimy się już z wypożyczeniem butów. Co ciekawe, za samo wypożyczenie nart nie zapłacimy dużo mniej – po prostu buty kosztują dosłownie kilka EUR za tydzień.

2. Na duże (proporcjonalnie) różnice cenowe natknęliśmy się przy wypożyczeniu kasku – za 6 dni skasują nas dodatkowo od 12 do nawet 24 EUR.

3. Warto wypożyczać narty przez internet. Prawie wszystkie wypożyczalnie proponują rabat 10-15% za rezerwacje on-line.

4. Za wypożyczenie nart dla początkujących narciarzy zapłacimy znacznie mniej – komplet z butami na 6 dni to wydatek rzędu 70 – 80 EUR. Więc jeśli dopiero zaczynacie swoją przygodę z tzw. białym szaleństwem, i jeszcze nie wiecie, czy Wam się spodoba, wynajem sprzętu to jedyne sensowne rozwiązanie. A jak już Wam się spodoba, o czym jesteśmy przekonani, będziecie rozważać zakup swojego sprzętu na następny i wiele innych sezonów…

5. Warto także rozważyć wypożyczenie, jeśli już świetnie jeździcie i chcielibyście po prostu wypróbować jakiś nowy model nart. W niektórych ośrodkach narciarskich są organizowane testy nart podczas różnych eventów, ale to raczej poza sezonem i częściej na początku, niż pod koniec zimy – możecie się po prostu nie wstrzelić z terminem. Za to w wypożyczalniach za tydzień korzystania z jednego z tegorocznych modeli renomowanych marek, dedykowanych do zjazdu, slalomu lub jazdy w głębokim śniegu, zapłacimy ok. 110 – 120 EUR na 6 dni, a ok. 20 – 30 EUR za dzień.

6. Nie ma co się obawiać o jakość sprzętu. Przy wypożyczalniach bardzo często znajduje się serwis narciarski, a narty, które wypożyczacie, są nasmarowane, zregenerowane i naostrzone (piszemy to na podstawie doświadczeń własnych i cudzych). O dodatkowe smarowanie czy ostrzenie zawsze zresztą przy wypożyczaniu można poprosić. Z drugiej strony o narty z wypożyczalni nikt nie dba tak, jak o swoje odchuchane własne, więc niech Was nie szokują rysy czy zadrapania na sprzęcie. Co prawda zniszczonego sprzętu nikt Wam nie pożyczy, logo wypożyczalni zobowiązuje, niemniej jednak pod koniec sezonu można zauważyć pewne sfatygowanie sprzętu. Pytanie, czy wobec technicznej dobrej jakości warto się tym przejmować.

7. Pomysłem na oszczędność może być także wypożyczenie nart w Polsce. Jeśli mieszkacie w jednym z dużych miast, albo w górach, gdzie są wyciągi narciarskie, bez problemu znajdziecie wypożyczalnię. Ceny za komplet dla średniozaawansowanego narciarza wahają się pomiędzy 25 a 35 PLN za dobę. Wiadomo, że tu musimy wziąć pod uwagę także czas na dojazd w Alpy i powrót, ale wypożyczenie nart w Polsce nawet na 10-12 dni wychodzi taniej, niż wynajmowanie ich w Alpach na dni 6. W polskich wypożyczalniach, inaczej niż we Włoszech, musimy się liczyć z zostawieniem kaucji gotówkowej – zazwyczaj ok. 100 – 200 zł.

Mamy nadzieję, że nasze badania będą dla Was pomocne. A jeśli macie własne doświadczenia z wynajmowaniem sprzętu, zapraszamy – podzielcie się!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *