Włoskie Alpy latem

RSS
Follow by Email
Facebook
Google+
http://nartywlochy.org/wloskie-alpy-latem/
Twitter
YouTube
Instagram

Co turystom spragnionym niezwykłych doznań oferują Alpy latem? Naprawdę wiele możliwości, a wszystkie okraszone przepięknymi widokami nieskażonej przyrody.

Alpy latem niby są niewiele mnie oblegane przez turystów, niż zimą. Ale dla nas, Polaków, którzy wakacje w górach kojarzą głównie z tłumami zdążającymi do Morskiego Oka, lub dramatycznymi doniesieniami o akcjach TOPR, wydają się wręcz puste. To podobne wrażenia, jak pierwsza wizyta na alpejskim stoku i porównywanie go polskich tras narciarskich. Tych gór po prostu jest znacznie, znacznie więcej… I oferują naprawdę wiele możliwości aktywnego spędzania czasu.

alpy latem
alpy latem

1. Piesze wycieczki górskie

Szlaków górskich w Alpach jest mnóstwo i są bardzo dobrze oznaczone i zorganizowane. Są przewidziane szlaki trudniejsze dla ludzi o dobrej kondycji i umiejętnościach, jak również dla takich, którzy przyjechali w Alpy wprost zza biurka: przy pokonywaniu tych ostatnich szlaków często są wykorzystywane gondolki i kolejki linowe, które w znakomitej większości działają podobnie, jak w zimie. Latem funkcjonuje także sporo wyciągów krzesełkowych. W każdym punkcie informacji turystycznej i w wielu hotelach, a także oczywiście w internecie, znajdziecie mapy szlaków wraz z informacjami o działających wyciągach. Warto wybrać się między innymi w te miejsca, gdzie zobaczymy – w zimie ukryte pod śniegiem i lodem – przepiękne alpejskie stawy i jeziora.

2. Wspinaczka

… czyli góry dla zaawansowanych. Popularna zwłaszcza w Dolomitach, gdzie znajdziemy najpiękniejsze i najtrudniejsze skalne ściany. Profesjonalistom nie trzeba Dolomitów zachwalać, ale dzięki via ferratom nawet osoby bez umiejętności wspinaczkowych w Dolomitach i innych częściach Alp będą mogły pokonać trudne odcinki. Co to są via ferraty? Pomysł pochodzi z czasów pierwszej wojny światowej, kiedy to na trudnych górskich szlakach powyżej granicy lasu zamontowano stalowe drabinki, mosty i liny aby ułatwić przejście niewytrenowanym we wspinaczce żołnierzom. Obecnie via ferraty służą już wyłącznie turystom.

3. Wycieczki rowerowe

Miłośnicy dwóch kółek znajdą w Alpach, a zwłaszcza w Dolomitach i Alpach Retyckich mnóstwo znakomicie oznakowanych ścieżek rowerowych, wiodących przez najpiękniejsze zakątki tych okolic. Do tego dodajmy, że przy każdej restauracji i schronisku znajdziecie stojaki na rowery, a w środkach komunikacji publicznej specjalnie przystosowane do przewozu rowerów bagażniki, a otrzymacie prawdziwe wakacyjne królestwo bicykli.

4. Sporty wodne: rafting, canyoning, windsurfing

Alpejskie potoki i jeziora są niezwykle piękne i urokliwe, choć Alpy latem mają jedną wadę: temperatura wody mniej więcej taka, jak w Bałtyku jesienią. I chociaż znajdują się (nomen omen) zapaleńcy, którzy potrafią się w tych lodowatych akwenach i ciekach kąpać, większość ludzkości wybiera sporty wodne przynajmniej z nazwy mniej zanurzeniowe. A przynajmniej takie, do uprawiania których zakłada się na siebie kilka warstw odzieży. Najfajniejszy rafting i canyoning zaliczyliśmy w okolicach Val di Sole, chociaż praktycznie w każdej większej dolinie znajdziecie centra tych sportów i niezbędnych wykwalifikowanych instruktorów. Natomiast jeśli jesteście wielbicielami windsurfingu, północne wybrzeże jeziora Garda to obowiązkowa miejscówka dla Was. Ta nieco snobistyczna okolica dzięki stałym i przyjaznym wiatrom to Mekka tego sportu.

5. Atrakcje kulturalne

Urokliwe starówki wielu alpejskich miasteczek to prawdziwe perełki, usiane zabytkowymi kamieniczkami i kościołami. A nawet jeśli nie zabytkowymi, to co najmniej niesamowicie urokliwymi. Do tego dodajcie niezliczone zamki i warownie, usytuowane niemal w każdej dolinie. Jeśli całodniowe zwiedzanie to właśnie to, co lubicie robić podczas urlopu najbardziej, wpiszcie na swoją listę „must see” Brixen, Rovereto, Trentino (Trydent) i usianą zamkami Dolinę Aosty. Na deser warto odwiedzić Człowieka z Lodu, czyli prehistorycznego myśliwego Öztiego, którego mumia znajduje się w muzeum w Bolzano.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *