Włochy – obecne warunki śniegowe

RSS
Follow by Email
Facebook
Google+
http://nartywlochy.org/wlochy-obecne-warunki-sniegowe/
Twitter
YouTube
Instagram

Warunki śniegowe we Francji i w Austrii bardzo poprawiły się po ostatnich opadach. Sprawdźmy, jak sytuacja wygląda we Włoszech.

Zima zawitała wreszie w Alpy w pełnej krasie. Po opadach śniegu, jakie miały miejsce na początku tygodnia, zabieliły się nie tylko wyższe partie gór, ale także doliny. W wielu miejscach otworzono, niedostępny wcześniej z powodu braku śniegu, zjazd do dolnej stacji kolejki. Zresztą, przy dolnych stacjach wyciągów w większości regionów mamy już dobre pół metra śniegu, a przy stacjach górnych – często już ponad metr. W porównaniu z sytuacją sprzed dwóch tygodni to znakomite warunki śniegowe – akurat na ferie, które w Polsce zaczynają się już w ten weekend.

W prowincji Alto Adige – Südtirol i Veneto mamy sytuację śniegową naprawdę już bardzo dobrą. W najsłabiej naśnieżonych ośrodkach, jak Merano 2000, Cortina d’Ampezzo, Civetta czy Plose, czynna jest połowa tras, a wszystkie pozostałe stacje czynne są w całości lub prawie w całości. Np. na stacjach Kronplatz czy Alta Pusteria-Sextner Dolomiten mamy już czynne wszystkie wyciągi i trasy, a w Val Gardenie, Valle Isarco czy Alta Badia mamy otwarte co najmniej 3/4 tras.

kronplatz_webcam_warunki śniegowe
Kronplatz prezentuje się pięknie po zmroku – obraz z kamery internetowej.

W prowincji Trentino warunki śniegowe są także bardzo dobre. W rejonie Val di Fiemme – Val di Fassa wszystkie ośrodki są uruchomione i dysponują praktycznie wszystkimi trasami, dosłownie pojedyncze trasy są jeszcze w trakcie przygotowań. Sella Rondę okrążymy bez najmniejszych problemów, łącznie z wariantem wyjazdu na Marmoladę. Ciut gorzej prezentują się stacje Passo San Pellegrino, Civetta i San Martino di Castrozza, gdzie mamy uruchomione około połowę tras. Ze stacji należących do konsorcjów Superskiarama i Adamello Ski, czyli przede wszystkim Val di Sole i Passo Tonale, najlepsze warunki śniegowe znajdziemy na stacjach Folgaria-Lavarone i Paganella – tu działają prawie wszystkie trasy. Flagowa stacja tej części regionu, czyli Marilleva-Folgarida/Madonna di Campiglio/Pinzolo, ma uruchomione 95 ze 150 km tras. Najwięcej zamkniętych tras mamy w rejonie Pinzolo, natomiast zarówno Madonna, jak i Marilleva-Folgarida czynne są prawie w całości. Natomiast snowboardziści mają do dyspozycji snowpark tylko w rejonie Madonny di Campiglio (snowpark Ursus), pozostałe są na razie nieczynne. Na stacji Tonale/Ponte di Legno/Temu warunki śniegowe są bardzo dobre – otwarto 86 ze 100 km tras i wszystkie wyciągi.

fiemme_webcam_ warunki śniegowe
Val di Fiemme, Latemar – obraz z kamery internetowej

W regionie Alta Valtellina, zlokalizowanym na terenie Lombardii, i bardziej znanym jako Livigno – Bormio, warunki śniegowe również się poprawiły. W samym Livigno mamy już czynne 85 ze 116 km tras, a w Santa Caterina Valfurva 25 z 35 km tras. Nieco słabiej prezentuje się otwarte na pół gwizdka Bormio – tu mamy do dyspozycji 25 z 50 km tras.
Na zachodzie też zmiany. W dolinie Aosty jeszcze nie wszystkie trasy są uruchomione, ale już wszystkie stacje otworzyły ponad połowę swoich tras. Najsłabsze warunki śniegowe mamy na zboczach Mont Blanc – w Courmayur mamy czynne 20 z 40 km tras, czyli połowę. Ale już w pobliskim La Thuile czynne jest 110 ze 160 km tras, w Pila 45 z 70 km tras, a na Monte Rosie 100 ze 130 km tras. Tradycyjnie najlepsza sytuacja jest na stacji Breuil – Cervinia, gdzie łącznie pojeździmy na 218 km z 322 km tras. Znacząca poprawa nastąpiła także w leżącej na terenie prowincji Piemont Bardonecchii: otwarte już jest 60 ze 100 km tras. Dlatego trochę zaskakuje sytuacja w największej stacji tej części Włoch – Vialattea – Sestriere. Oficjalnie wciąż mamy tu otwarte zaledwie 130 km z ponad 400 km tras ogółem, z czego blisko połowa – 49 km – to trasy leżące po stronie francuskiej, w ośrodku Montgenevre. Choć na obrazach z kamerek internetowych Vialattea prezentuje się całkiem przyjemnie:

vialattea_webcam
Vialattea – obraz z kamery internetowej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *