Najlepsze pomysły na wiosenne Free Ski

RSS
Follow by Email
Facebook
Google+
http://nartywlochy.org/wiosenne-free-ski/
Twitter
YouTube
Instagram

Obfite opady śniegu w całych Alpach sprawiły, że na koniec sezonu krajobrazy zrobiły się prawdziwie zimowe. Jeśli dodamy do tego mocne włoskie słońce, szykuje się cudowne wiosenne Free Ski. Sprawdźmy, gdzie i kiedy najlepiej jechać.

wiosenne Free Ski
Wiosenne Free Ski – kwiecień w Livigno

Orkan Golia, który w centralnych Włoszech przyniósł pluchę i burze, w Alpach przyniósł i jeszcze ma przynieść obfite opady śniegu. Opady mają się jeszcze utrzymywać w tym tygodniu, ale potem – jeśli oczywiście prognozy radykalnie się nie zmienią – ma się już zacząć pokazywać marcowe słońce. To wszystko oznacza, że Ci, którzy zaplanowali swój narciarski wypad na wiosenne Free Ski, będą zadowoleni nie tylko z aury, która zazwyczaj w marcu we Włoszech dopisuje, ale także z warunków narciarskich, z którymi przecież różnie bywało w tym sezonie… W tym roku Święta Wielkiej Nocy wypadają wyjątkowo wcześnie – 27-28 marca. Zazwyczaj wyznaczają one granicę końca sezonu narciarskiego w większości regionów we włoskich Alpach, a więc w tym roku największe promocje karnetowe na wiosenne Free Ski są zapowiadane na terminy albo tuż przed Wielkanocą, albo tuż po. Free Ski teortycznie oznacza „Karnet gratis”, a w praktyce i tak za niego płacimy, ale ponieważ w promocyjnych tygodniach spadają ceny zarówno karnetów, jak i noclegów, łącznie spokojnie zaoszczędziemy równowartość karnetu w szczycie sezonu. Niektóre konsorcja narciarskie od razu włączają karnety do ceny pobytu w regionie, inne znacząco obniżają ceny i stosują różne inne chwyty promocyjne – tak czy inaczej podczas wiosennego Free Ski natrafimy na bardzo atrakcyjne cenowo okazje. Sprawdźmy, jakie oferty przygotowały poszczególne regiony:

Dolomiti Superski – na całym obszarze tego ogromnego konsorcjum od 19 marca do końca sezonu mamy niższe ceny hoteli i skipasów. Wszystko to w ramach promocji Dolomiti Supersun, która polega na tym, że w hotelu mamy 7 noclegów w cenie 6, a w cenie karnetu 5 dniowego jeździmy 6 dni. Do tego od 19 marca mamy ogólnie niższy sezon w cennikach w skipasiarniach, niezależnie od promocji. Tym sposobem 6-dniowy karnet Dolomiti Superski będzie nas kosztował tylko 211 EUR dla porówanania w szczycie sezonu kosztuje 275 EUR (ceny dla osoby dorosłej). Ale uwaga: koniecznie sprawdźcie, czy Wasz hotel uczestniczy w promocji Dolomiti Supersun (specjalne oznaczenie na liście hoteli na stronie konsorcjum), a jeśli nie uczestniczy, tak czy inaczej powinien od 19.03 prezentować znacząco niższe ceny. Trzeba też uważać na ceny w wielkanocny weekend – mogą być znacznie wyższe, niż w pozostałe dni w tym okresie. W wielu regionach w tych terminach otrzymacie także dodatkowe bonusy: zniżki na lekcje z instruktorem, na wypożyczenie sprzętu czy wejście na baseny publiczne.

W Val di Sole i okolicach, czyli w ośrodku Tonale – Ponte di Legno – Temu promocje w ramach wiosennego Free Ski zaczynają się już 12 marca. Najpierw mamy tydzień „March Special”, a następnie, od 19 do 3 kwietnia, Easter Special. Kolejny tydzień, do 10 kwietnia, to po prostu Free Ski. W ramach tych promocji wraz z zakwaterowaniem w wybranych obiektach otrzymacie skipass Superskirama na 6 dni jazdy. Ale to nie koniec sezonu i promocji w tej okolicy. Od 9 kwietnia w hotelach usytuowanych w Passo Tonale, w ramach promocji SNOW & SUN otrzymacie 6-dniowy karnet Adamello Ski. Czyli właściwie od połowy marca mamy promocyjne karnety wliczone w cenę. Trzeba, podobnie, jak w innych regionach, sprawdzić listę hoteli i apartamentów biorących udział w promocji, oraz starannie sprawdzić ceny w okresie samej Wielkanocy.

Livigno nikomu reklamować nie trzeba. Tutaj sezon zapowiada się długi, podobnie, jak w latach ubiegłych, aż do początku maja. Jako region bardzo popularny, Livigno nie rozpieszcza spejalnie swoich gości – wiosenne Free Ski zaczyna się tu dopiero 9 kwietnia. Długi sezon to domena także pobliskiego Bormio, gdzie skipass w cenie pobytu mamy po 2 kwietnia. W Bormio warto rozejrzeć się także za karnetem obejmującym także wstępy do term – w ramach 6-dniowej karty Bormio Pass oprócz korzystania z wyciągów Bormio i Santa Caterina Valfurva możemy 1 dzień spędzić w termach Bagni Vecchi lub Bagni Nuove.

Na zachodzie idea Free Ski nie jest tak rozpowszechniona, jak w Dolomitach, i przez to nie należy liczyć na równie atrakcyjne propozycje. Dzięki opadom śniegu poprawiła się sytuacja na największym włoskim obszarze narciarskim – Vialattea. Tutaj właściwie nie mamy klasycznego Free Ski, po prostu ceny karnetów znacznie spadają po 3 kwietnia. Z kolei w Dolinie Aosty każda ze stacja ma odrębne regulacje. I tak w najbardziej popularnej Cervinii mamy darmowy skipass dopiero w terminie 24.04 – 01.05. W La Thuile i Monte Rosa 29.03 zaczyna się prostu niski sezon. W tych okolicznościach oferta ośrodka Pila, w której 6-dniowy karnet na całą Doliną Aosty mamy zawarty w terminie 3-9 kwietnia w cenie hotelu, wydaje się najbardziej korzystna. W regionach zachodnich warto tez sprawdzić oferty biur podróży, które często oferują karnety wliczone w cenę pobytu nie tylko w terminach obejmujących wiosenne Free Ski.

Na koniec dobra rada: niezależnie od tego, gdzie i kiedy się wybierzecie na to wiosenne Free Ski, nie zapomnijcie zabrać – i używać – kremu do opalania. Zdjęcia Waszych twarzy opalonych na „na pandę” będą radować oczy przede wszystkim Waszych znajomych…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *