Val di Sole – o karnetach słów parę

RSS
Follow by Email
Facebook
Google+
http://nartywlochy.org/val-di-sole-o-karnetach-slow-pare/
Twitter
YouTube
Instagram

Val di Sole proponuje wyjątkowo duży wybór karnetów narciarskich – czasami aż za duży. Zawsze jednak warto szukać terminów Free Ski – Val di Sole rozpieszcza swoich gości promocjami.

Val di Sole - Daolasa - L.Tonina
Val di Sole – Daolasa – L.Tonina

Na początek parę zdań na temat stacji narciarskich, na jakich pojeździmy wybierając się do Doliny Słońca. Główną stacją narciarską jest Skiarea Dolomiti di Brenta, składające się z Madonny di Campiglio, Folgaridy-Marillevy i Pinzolo, łącznie 150 km tras. Dostać się na tą stację możemy od strony głównej części Val di Sole (z dna doliny: gondolka z Marillevy 800 czy z Comezzadury-Daolasy, z drogi do Madonny – wyciągi Folgaridy), od strony samej Madonny di Campiglio (wyjazdy na wschodnie stoki masywu Brenta i zachodnie masywu Presanella, po kilka wyciągów) oraz z Pinzolo. Drugą pod względem wielkości jest stacja narciarska Adamello Ski, rozpoczynająca się na zamykającej Val di Sole od zachodu przełęczy Tonale. 100 km połączonych tras rozciąga się od Passo del Tonale w stronę zachodnią, obejmując wyciągi w miejscowościach Ponte di Legno i Temu oraz lodowiec Presena i osiągając wysokość 2730 m n.p.m. Od centrum Val di Sole przełęcz dzieli ok. 20 km.
Kolejna stacja, mniejsza (16 km tras), lecz ciekawa ze względu na wysokość (2300 m n.p.m.) i długie zjazdy to Pejo, zlokalizowane w bocznej dolinie Val di Pejo, słynącej z wód termalnych. To także najstarszy ośrodek narciarski w całym regionie Val di Sole, od głównej doliny oddalony o ok. 15 km. Żeby podać komplet informacji, należy wspomnieć jeszcze o trzech stacjach zrzeszonych w konsorcjum obsługującym karnety w Val di Sole, Paganelli, Monte Bondone i Folgaria-Lavarone, z tym, że dotarcie do nich będzie już bardziej skomplikowane ze względu na odległość: ponad 60 km od centrum Val di Sole. Wszystkie wymienione wyżej stacje narciarskie wchodzą w skłąd konsorcjum Skirama Dolomiti Adamello Brenta.
Na każdą z wymienionych stacji kupimy osobny karnet, danej stacji dedykowany, czyli np. 6 dni sama Folgarida-Marilleva (w skrócie 6xFM). To będzie zawsze w danej lokalizacji wariant najtańszy, aczkolwiek dający najmniejsze możliwości – atrakcyjny np. dla osób zaczynających dopiero naukę jazdy, które i tak nie skorzystają z możliwości karnetu większego. Karnet większy to Skiarea Campiglio Dolomiti di Brenta, w skrócie Skiarea, który pozwala na jazdę na połączonych stacjach Marilleva-Folgarida, Madonna i Pinzolo przez daną liczbę dni. Będzie odpowiedni dla bardziej zaawansowanych narciarzy, którzy jednak chcą uniknąć dłuższego dojazdu na stoki. Jeśli ktoś jednak chciałby wybrać się nieco dalej i zwiedzić stacje Tonale i Pejo, będzie potrzebował karnetu największego, który obejmuje swoim zasięgiem wszystkie wymienione wcześniej stacje, nawet te najbardziej odległe. Ten karnet to Superskirama, w skrócie SS, i pozwala on na nieograniczoną jazdę przez daną liczbę dni na każdej ze stacji konsorcjum Skirama. Oczywiście istnieje jeszcze mnóstwo wariantów pośrednich i łączonych, np. skipasów Combi 4 x FM + 2 x SS, 3 x Pejo + 3 x SS, które w zależności od lokalizacji naszego hotelu mogą być wystarczające dla zaplanowanego programu narciarskiego, tak więc warto poświęcić chwilę na przestudiowanie obszernej broszury z cennikami, dostępnej w hotelach i w kasach karnetowych, choć różnice cenowe pomiędzy tymi wszystkimi pośrednimi wariantami nie będą duże.
Niezależnie od planów narciarskich, jakie mamy względem pobytu w Val di Sole, warto zwrócić uwagę na terminy Free Ski – czyli te z karnetem w cenie. Val di Sole jako pierwszy region wprowadziło tę popularną obecnie promocję, i można powiedzieć, że osiągnęło mistrzostwo w tej dziedzinie. W wybranych terminach, oczywiście w tzw. niskim sezonie, mamy karnety wliczone w cenę pobytu, zazwyczaj dotyczy to karnetu 6-dniowego przy 7-noclegowym pobycie, czasami promocja obejmuje też krótsze wyjazdy. Często używane przy tej okazji sformułowanie „karnet gratis” nie do końca jest prawdziwe. Cena karnetu jest bardzo niska, noclegu również, ale wystarczy porównać cenę noclegu z innego terminu z terminem Free Ski, by przekonać się, że jednak nie ma nic za darmo. Mimo to Val di Sole tych promocyjnych tygodni ma chyba najwięcej ze wszystkich włoskich regionów, i do tego zniżki są naprawdę atrakcyjne. Ale uwaga: każdy hotel może mieć swoje własne regulacje, i trzeba dokładnie sprawdzić, kiedy i jaki karnet mamy w cenie. W grudniu (do 19.12) i w kwietniu (od 02.04) w większości hoteli zawarto w cenie karnet Superkskirama, natomiast w styczniu (w tygodniu 9-16.01) i w marcu (12-25.03) karnet Skiarea. Poza wymienionymi terminami tylko dzieci do lat 8 cieszą się darmowym (tym razem naprawdę za 0 EUR) karnetem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *