Wizyta w termach w Bormio to wyjątkowe przeżycie

RSS
Follow by Email
Facebook
Google+
http://nartywlochy.org/termy-w-bormio-to-wyjatkowe-przezycie/
Twitter
YouTube
Instagram

Bormio to nie tylko znakomity ośrodek narciarski, to przede wszystkim miasteczko słynące od czasów starożytnych z wód termalnych o zdrowotnych właściwościach.

bormio_termy
Bagni Vecchi w Bormio

Bormio, położone u zbiegu dawnych szlaków handlowych prowadzących z Włoch do Szwajcarii, szczyci się długą i bogatą historią. Jej pozostałości znajdziemy choćby w pięknej starówce miasteczka, która wąskimi uliczkami prowadzi nas do średniowiecznych kościołów, wysokich kamieniczek, masywnych wież i urokliwego mostu Ponte di Combo, przerzuconego nad potokiem Frodolfo.

Zaledwie kilka minut jazdy od centrum, u podnóża masywu Reit, w pobliżu aktywnego tektonicznie załamania Zebru, ze skał tryska woda o temperaturze ponad 40 stopni Celsjusza. Wody termalne w Bormio zawierają związki siarki, wapnia, potasu, i wielu innych pierwiastków, w tym nawet radioaktywnego radonu. Nic dziwnego więc, że były wykorzystywane w celach zdrowotnych nieprzerwanie od starożytności, od czasów przedrzymskich – znaleziono tu między innymi przedmioty z epoki brązu i płaskorzeźbę etruską. W ciągu stuleci przez termy przewinęło się wiele znanych postaci, jak choćby Leonardo da Vinci, Garibaldi czy król Wiktor Emmanuel III.

Obecnie funkcjonują trzy kompleksy basenów: położone najbliżej centrum Terme di Bormio, i leżące przy drodze na Passo Stelvio, przełęcz odgradzającą Valtellinę od Południowego Tryolu, Bagni Nuovi i Bagni Vecchi. Terme di Bormio są najnowszym kompleksem, który oprócz funkcji rekreacyjnej spełnia także rolę sanatorium, gdzie Włosi w ramach swojego odpowiednika NFZ mogą korzystać z różnych terapii. Bagni Nuovi i Bagni Vecchi leżą na terenie wydzielonej części Paru Narodowego Stelvio, oba kompleksy zanurzone połączone są licznymi ścieżkami zanurzonymi w bujnej roślinności i dziewiczym górskim otoczeniu. Bliżej Bormio zlokalizowane są Bagni Nuovi, czyli łaźnie nowe, które zostały założone w 1836 roku.

Największe jednak wrażenie robią Bagni Vecchi, kompleks budynków jak jaskółcze gniazdo przyczepiony do skał wysoko ponad dnem doliny. Budynki zachowały układ i strukturę z okresu średniowiecza, i poza nielicznymi przeróbkami, łaźnie stare nie zmieniły się znacząco w porównaniu do pierwotnego budynku. Najstarszą ich częścią jest otoczenie kościoła pod wezwaniem św. Marcina, który, jak uważają naukowcy, został zbudowany w miejscu dawnej pogańskiej świątyni. W tej części znajdują się również baseny z okresu rzymskiego. Korzystanie z nich to niezwykłe przeżycie i prawdziwa podróż w czasie: prosty kamienny budynek, z dwoma niewielkimi basenami w środku, półmrok i wszechobecna wilgoć, za to żadnych nowoczesnych urządzeń czy udogodnień. Atmosfera tego miejsca bez problemu przenosi naszą wyobraźnię do czasów, kiedy na prostych wieszakach zamiast współczesnych szlafroków wisiały antyczne szaty. W innych częściach kompleksu znajdziemy wiele innych atrakcji, podzielonych na okresy związane z historią tego miejsca: łaźnie średniowieczne, łaźnie imperialne i początkowo dedykowane tylko kobietom łaźnie arcyksiężnej. Do szczególnie wartych odwiedzenia atrakcji należą: zewnętrzny basen termalny z widokiem na dolinę, naturalne bicze wodne (woda opada z niewielkich wodospadów) i rozmaite pokoje relaksacyjne, niektóre również widokowe. Bodaj największą atrakcją, a zarazem osobliwością, jest Grotta Sudatoria – naturalna łaźnia turecka. Ma kształt wąskiego tunelu wcinającego się 50 metrów w głąb skały, na jego końcu mamy 95% wilgotności i temperaturę 48 stopni Celsjusza.

Mimo, że dotarcie z centrum Bormio bez samochodu nastręcza nieco trudności, a wstęp do Bagni Vecchi nie jest tani – to wydatek co najmniej 42 euro/osoba – zdecydowanie warto ten kompleks termalny odwiedzić. Jest unikatem na skalę światową.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *