Na rower w Dolomity

RSS
Follow by Email
Facebook
Google+
http://nartywlochy.org/na-rower-w-dolomity/
Twitter
YouTube
Instagram

Dolomity, zimowy raj dla narciarzy, latem są idealnym miejscem na wczasy rowerowe. Więc może wybierzecie się w tym roku na rower we włoskie Alpy?

dolomity_na rower

Jeśli w każdej wolnej chwili wskakujcie na rower i mkniecie pedałując przed siebie, a polskie góry i niziny macie już objeżdżone, koniecznie wybierzcie się do Włoch w Dolomity. Najsłynniejsze doliny Dolomitów i Dolomitów di Brenta leżą na terenie prowincji Trentino. Zimą Val di Fiemme czy Val di Sole to kraina narciarzy. Latem natomiast górskie zbocza i doliny pokryte są gęstą siecią ścieżek i szlaków rowerowych. W całym Trentino jest ich ponad 1800 km – ta prowincja jest wyjątkowo dobrze przygotowana i przyjazna dla rowerzystów.

Trasy na rower

Zacznijmy od tego, że w całej obfitości i różnorodności tras każdy znajdzie coś dla siebie. Mamy tu i trasy niemal płaskie, asfaltowe, poprowadzone dnem doliny, i trudne górskie podjazdy wymagające sporych umiejętności i kondycji. Ścieżki rowerowe oznaczone są wg stopnia trudności w trzystopniowej skali: trudne, średnie i łatwe. Często spotkacie oznaczenia tras kolorami na tej samej zasadzie, jak są oznaczone trasy narciarskie: czarne, czerwone i niebieskie/zielone. Oprócz stopnia trudności wszędzie podawane są także takie informacje na temat tras, jak różnice poziomów, długość oraz rodzaj nawierzchni. W Trentino mamy cztery główne szlaki rowerowe: Dolomiti di Brenta Bike, Dolomiti Lagorai Bike, 100km dei Forti oraz Mountain & Garda Bike. Każda z tras ma osobny serwis internetowy, dzięki któremu każdy fragment trasy można obejrzeć na mapie, sprawdzić wszystkie istotne informacje, a nawet rozplanować postoje.

Dolomiti di Brenta Bike biegnie dolinami Val di Sole, Val Rendena, Val di Non i przez płaskowyż Paganella. Mountain & Garda Bike koncentruje się w okolicach północnego brzegu jeziora Garda i okolicznych gór aż do Monte Bondone. Dolomiti Lagorai Bike to cała gęsta sieć tras rowerowych, zlokalizowanych na terenie dolin takich, jak Val di Fiemme, Val di Fassa, San Martino di Castrozza, Valsugana i Valle di Cembra wraz z płaskowyżem Pine. 100km dei Forti to trudniejsza trasa górska prowadząca przez tereny Folgaria – Lavarone (Alpe Cimbra). Na tym szlaku spotkamy wiele fortów, umocnień i innych pozostałości po walkach w czasie Pierwszej Wojny Światowej.

Infrastruktura

W Dolomitach poziom przygotowania tras rowerowych i jakość serwisów i usług dla rowerzystów zadowolą nawet największego malkontenta. Znakomicie oznakowane ścieżki są najczęściej poprowadzone osobnymi wydzielonymi(nie wzdłuż szosy!) traktami, z dedykowanymi mostkami i przepustami. Tam, gdzie na drogach dla samochodów wybudowano tunele, stare szosy, wijące się serpentynami po zboczach, często są przystosowane właśnie dla rowerów. Wzdłuż szlaków w regularnych i niewielkich odstępach znajdują się dedykowane miejsca odpoczynku, często z możliwością zaczerpnięcia świeżej wody do picia. Oczywiście punkty gastronomiczne też są przystosowane dla miłośników dwóch kółek. W miasteczkach znajdują się sklepy rowerowe i wypożyczalnie, a praktycznie w każdym hotelu i pensjonacie znajdziecie przechowalnię na sprzęt, myjnię i mini serwis. Także transport publiczny wspiera kolarzy: wzdłuż tras kursują pociągi i autobusy przystosowane do przewozu rowerów, więc w razie zmęczenia czy nagłej zmiany pogody można wygodnie dotrzeć na nocleg.

Przy tym wszystkim nie zapominajmy o bajkowych krajobrazach, jakie w każdej części regionu będą Wam towarzyszyć. Nawet jeśli zrezygnujecie z aktywnego wypoczynku i zostaniecie w hotelowym SPA – bo wiele hoteli w Trentino dysponuje znakomitym zapleczem dla leniuchów…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *