Kto nam ukradł cały śnieg?

RSS
Follow by Email
Facebook
Google+
http://nartywlochy.org/kto-nam-ukradl-caly-snieg/
Twitter
YouTube
Instagram

Najprostsza odpowiedź brzmi: sami się okradliśmy! To my, ludzie, wyrodne dzieci Matki Natury, zafundowaliśmy sobie globalne ocieplenie. Wywołaliśmy efekt cieplarniany, folgując naszym nieokiełznanym konsumpcyjnym zachciankom i produkując coraz więcej towarów, aby zaspokajać nasz sztucznie pobudzany i niepohamowany apetyt. Ciepły grudzień bez płatka śniegu obnaża materiał dowodowy. Zanim jednak skwapliwie ukrzyżujemy gatunek ludzki na ołtarzu ekologii, warto przyjrzeć się kilku faktom z historycznej perspektywy.

bydlo hodowlane globalne ocieplenie

  1. Efekt cieplarniany, zwany również „szklarniowym”, to naturalny mechanizm kumulowania ciepła przez atmosferę, która wpuszcza do środka promieniowanie słoneczne, a zatrzymuje w dużej mierze promieniowanie cieplne, emitowane przez Ziemię. Gdyby nie efekt cieplarniany, średnia temperatura na naszej planecie wynosiłaby minus dwadzieścia stopni Celsjusza. Oznaczałoby to raj dla narciarzy, ale mroźne piekło dla hodowców owoców cytrusowych.
  2. Stężenie dwutlenku węgla, czyli głównego uszczelniacza atmosfery, zmieniało się w historii naszej planety z przyczyn naturalnych, co zapewne częściowo powodowało epoki lodowcowe oraz ocieplenia. W spadku po ostatnim zlodowaceniu Polska otrzymała na pocieszenie pojezierza.
  3. W ciągu ostatnich stu lat stężenie CO2 wzrosło dwukrotnie, a średnia temperatura podskoczyła o 0.8 stopnia Celsjusza. To dużo, chociaż w historii Ziemi amplituda średnich temperatur wahała się od – 6 do + 15 stopni Celsjusza.
  4. Wzrost stężenia dwutlenku węgla – uczeni są tutaj zgodni – jest spowodowany naszą wzmożoną działalnością rolniczoprzemysłową. Jednak możliwe są też zmiany klimatyczne wywołane innym czynnikami, na przykład aktywnością Słońca, których efekty bywają dużo silniejsze. Za kilka miliardów lat wzrost świetlistości Słońca, nieuchronnie zamieniającego się w czerwonego olbrzyma, spowoduje odparowanie wody na naszej planecie, a następnie stopienie skał na jej powierzchni (szacuje się, że warunki pozwalające na utrzymanie biosfery potrwają jeszcze tylko kilkaset milionów lat).fazy spalania slonca
  5. Głównym emitentem gazów cieplarnianych są przy tym nie elektrownie węglowe, fabryki i samochody, lecz bydło hodowlane. Oprócz sporej ilości dwutlenku węgla, poczciwa krowa wydala rocznie do atmosfery 136 kg metanu, który blokuje odpływ ciepła kilkadziesiąt razy skuteczniej od CO2.
  6. Paradoksalnie największe bydło robią jednak ekolodzy, swoim oślim uporem w sprawie energetyki jądrowej. Elektrownie węglowe produkują nieporównywalnie więcej szkodliwych dla środowiska odpadów, w tym także radioaktywnych, które trafiają wprost do atmosfery. Odnawialne źródła energii są jak na razie mało opłacalne i pochłaniają więcej zasobów, niż są w stanie wytworzyć.
  7. Na szczęście możliwości destrukcyjne człowieka wobec klimatu są wciąż mocno ograniczone. Spektakularnym przykładem konsekwencji zmian klimatycznych jest potop, wywołany topnieniem lodowców, do jakiego doszło na przełomie plejstocenu i holocenu. Ten historyczny kataklizm został plastycznie opisany w większości starożytnych przekazów, ale nasz gatunek wyjątkowo nie maczał w nim palców, chociaż wtedy już anektowaliśmy pierwsze jaskinie.
  8. Ostrożnie można powiedzieć, że natura ma zdolność do samoregulacji. Dowodzi tego następujący cykliczny proces w dziejach Ziemi: nadmierny rozwój roślinności→ zmniejszenie efektu cieplarnianego (roślinność w procesie fotosyntezy zużywa dwutlenek węgla, którego mniej trafia do atmosfery)→ ochłodzenie/epoka lodowcowa→ redukcja flory kopalnej→ powrót do normy. Śmiało możemy sobie wyobrazić podobną sekwencję w wypadku osobników dwunożnych: rozregulowany przez nas klimat reaguje kataklizmami w postaci długotrwałej suszy, czy huraganów → populacja ludzka i przemysłowa erupcja ulegają drastycznemu ograniczeniu → nasze nieliczne praprawnuki mogą znowu bawić się poza podziemnymi schronami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *