Kronplatz – to są Włochy czy Austria?

RSS
Follow by Email
Facebook
Google+
http://nartywlochy.org/kronplatz-wlochy-czy-austria/
Twitter
YouTube
Instagram

Kronplatz położony jest w niemieckojęzycznej części Włoch, stąd jego nazwa może mylić. Jednak fakty są takie, że to po prostu świetna stacja narciarska.

Kronplatz
Kronplatz wierzchołek

Konia z rzędem temu, kto zna włoską nazwę Kronplatzu. Chociaż tereny, które obecnie tworzą autonomiczną prowincję Tyrol Południowy, oficjalnie zostały przyłączone do Włoch po pierwszej wojnie światowej, spory na ten temat trwały do lat 70 XX w. Prowincja jest dwujęzyczna, i wszystkie nazwy i dokumenty mają dwie równoległe wersje, włoską i niemiecką. Dla przeważającej większości mieszkańców tego regionu ojczystym językiem jest jednak niemiecki, a włoskiego uczyli się w szkole jako drugiego języka, i do dziś nie wszyscy biegle się nim posługują, są miejsca, gdzie łatwiej się porozumieć po angielsku, niż po włosku.
Swego czasu stacja próbowała się przebić do powszechnej świadomości z nazwą Plan de Corones, bo tak właśnie włoska nazwa Kronplatzu brzmi, ale ostatnimi czasy wygląda na to, że nawet oni dali sobie spokój. Oczywiście w oficjalnych dokumentach pojawiają się obie nazwy, w końcu region jest dwujęzyczny, niemniej jednak narciarze kojarzą prawie wyłącznie nazwę niemiecką. To chyba jedyny przypadek tego typu, w pozostałych stacjach dwujęzycznej prowincji Południowy Tyrol – Górna Adyga przyjęły się nazwy włoskie – mówimy przecież Val Gardena, Alta Pusteria czy Valle Isarco. Kronplatz jednak, zdecydowanie leżący po włoskiej stronie granicy, przypomina austriackie stacje narciarskie nie tylko nazwą – także pod względem organizacji, uporządkowania czy dbałości o narciarzy.


Stacja narciarska Kronpatz ze swoimi 116 km wyciągów jest położona przede wszystkim na zboczach góry o tej samej nazwie, w środkowej części doliny Pusteria. Mimo, że wyciągi wyjeżdżają tu do wysokości 2275 m n.p.m., co jak na Alpy nie jest imponującą wysokością, lokalizacja blisko głównej grani Alp powoduje, że dobre warunki do jazdy utrzymują się do późnej wiosny, dłużej, niż w podobnych ośrodkach zlokalizowanych bardziej na południe. Wyciągi, wywożące narciarzy z czterech różnych stacji początkowych, spotykają się w większości na ogromnej polanie na szczycie góry, skąd poprowadzono trasy o bardzo zróżnicowanym poziomie trudności, w tym także długie na 4-7 km zjazdy przecinkami leśnymi do dolnych stacji wyciągów. Na wyróżnienie zasługuje tzw. Black Five – Kronplatz jest jedną z niewielu stacji w Alpach, gdzie w ramach jednego ośrodka można znaleźć 5 czarnych tras. Z kolei początkujący narciarze docenią „oślą łączkę” w pobliżu stacji początkowej Riscone, którą obsługuje dedykowany wyciąg gondolowy – tu można zapomnieć o stresie związanym ze zsiadaniem z krzesełka czy wypinaniem się z orczyka. Na szczytowej polanie znajdziemy, oprócz bogatego zaplecza gastronomicznego, dwa charakterystyczne budynki: Concordia 2000, czyli dzwon pokoju, ulubione miejsce spotkań i punkt zborny, oraz nowo otwarte (24.07.2015) muzeum górskie Reinholda Messnera, usytuowane w futurystycznym budynku, zaprojektowanym przez słynną Zahę Hadid.

Kronplatz zasługuje także, a może przede wszystkim, na wyróżnienie pod względem rozwiązań logistycznych. Wyciągi należą do najnowocześniejszych w Alpach i co roku są rozbudowywane i modernizowane. Jedna ze stacji początkowych, w Percha, jest połączona z lokalną siecią kolejową – wprost z pociągu można przesiąść się do gondoli – co pozwala poszusować na Kronplatzu przy zakwaterowaniu nawet z dala od tej stacji, lub połączyć szusowanie na Kronplatzu z jazdą na trasach Sesto Dolomites, gdzie zastosowano podobne rozwiązania i wprost z kolei można ruszyć na narty. Ponadto Kronplatz ma regularne połączenie skibusowe z, będącą częścią słynnej Sella Rondy, Alta Badią. Wszystkie te narciarskie wycieczki będą możliwe przy użyciu karnetu Dolomiti Superski – i Kronplatz, i Alta Badia, i Sesto Dolomites należą do tego ogromnego konsorcjum. Jeśli jednak ten karnet będzie zbyt kosztowny (nie należy do tanich, 6 dniowy karnet to wydatek rzędu 275 euro w wysokim sezonie), można się skupić na samym Kronplatzu – 116 km różnorodnych tras to dla większości narciarzy wystarczający program na cały tydzień jazdy.

2 myśli na temat “Kronplatz – to są Włochy czy Austria?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *