Dolomity rowerem – Południowy Tyrol

RSS
Follow by Email
Facebook
Google+
http://nartywlochy.org/dolomity-rowerem-poludniowy-tyrol/
Twitter
YouTube
Instagram

Warto wybrać się w Dolomity rowerem. W ich północnej części, w Południowym Tyrolu, cykliści znajdą szeroki wybór tras o różnej trudności i świetne zaplecze.

dolomity rowerem

Zimą w Południowym Tyrolu znajdziemy jedne z najlepiej przygotowanych i najnowocześniejszych ośrodków narciarskich. Podobnie, jak w Trentino, w lecie z wyciągów i tras narciarskich często korzystają rowerzyści. W tym także ze słynnej Sellarondy, która w większej części leży właśnie na terenie prowincji Tyrol Południowy.

Sella Ronda

Podobnie, jak na nartach, rowerem trasę Sella Rondy możemy pokonać w dwóch kierunkach, zgodnie z ruchem wskazówek zegara i przeciwnie. O ile jednak na nartach bez problemu uporamy się ze zrobieniem „kółka” w kilka godzin, a wytrenowani zapaleńcy nawet w 3 godziny, o tyle na rowerze zajmie nam to znacznie więcej czasu. Przyczyna to cztery przełęcze, każda po ok. 2000 m n.p.m., na które trzeba siłą własnych mięśni wyjechać. Zimą na te wysokości wywożą nas wyciągi… W liczbach wygląda to tak: trasa ok. 55 km i różnica wzniesień 3400 lub 3000 m (w zależności od obranego kierunku jazdy). To nie zniechęca jednak kolarzy, którzy tłumnie pokonują tę trasę, szczególnie podczas tzw. Sella Ronda Bike Days. W te dni, dwie niedziele: pod koniec czerwca i w połowie września, szosa wokół masywu Sella zostaje zamknięta na cały dzień dla samochodów i przeznaczona tylko dla rowerzystów. To powoduje, że na trasę każdorazowo wyjeżdża wtedy kilka tysięcy kolarzy. Dla miłośników jazdy górskiej i bardziej terenowej wyzwaniem jest maraton rowerowy Sella Ronda Hero, czyli zawody rozgrywane corocznie w czerwcu. Trasa tego wyścigu również okrąża masyw Sella, ale tylko fragmentami prowadzi szosą. Większość trasy poprowadzono szutrowymi i polnymi drogami. Te zawody to jeden z najbardziej wymagających wyścigów kolarstwa górskiego w Europie. Na dystansie 86 km kolarze pokonują różnicę wzniesień 4500 m.

Inne trasy rowerowe

Sella Ronda rowerem to wyzwanie nawet dla doświadczonych i wytrenowanych rowerzystów. Na szczęście w Południowym Tyrolu wiele tras to łagodne, poprowadzone dnami dolin szlaki, odpowiednie także dla seniorów, rodzin z dziećmi, itd. Jedną z najbardziej znanych tras jest Via Claudia Augusta. W starożytnym Rzymie była to cesarska droga publiczna przez Alpy, wiodąca z okolic Wenecji do dzisiejszej Bawarii. Współcześnie to trasa rowerowa długa na 700 km, biegnąca wśród lasów, łąk i sadów przez dolinę Adygi i Val Venosta, do średniowiecznego Merano. Wzdłuż Adygi, głównej rzeki regionu, w drugą stronę również biegną łatwe ścieżki rowerowe, aż do Bolzano, stolicy regionu. Warto też pamiętać o tym, że najpiękniejsze dolomitowe iglice znajdują się właśnie w Południowym Tyrolu – rowerem bez problemu można podjechać do ich podnóża korzystając z jednej z tras w okolicach Brunico, Dobbiaco lub San Candido.

Udogodnienia

Udogodnienia dla rowerzystów w Południowym Tyrolu są na każdym kroku. Podobnie, jak w innych regionach Alp, hotele dysponują przechowalniami na sprzęt, możliwościami umycia roweru i mini warsztatami, gdzie można dokonać podstawowych napraw. Ścieżki rowerowe są bardzo dobrze oznakowane i co kawałek na trasie pojawiają się przygotowane miejsca, gdzie można zrobić przerwę i odpocząć. Miłośników downhillu zainteresuje fakt, że kolejki i wyciągi górskie są przystosowane do przewozu rowerów. Również zwykła komunikacja publiczna wspiera kolarzy: sieć kolejowa i autobusowa jest skorelowana z trasami ścieżek rowerowych, dzięki czemu dostaniemy się na upragnioną trasę nawet z odległego noclegu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *