Dlaczego polecamy na narty Włochy?

RSS
Follow by Email
Facebook
Google+
http://nartywlochy.org/dlaczego-polecamy-na-narty-wlochy/
Twitter
YouTube
Instagram

Na wypad na narty Włochy są krajem idealnym: doskonałe trasy zjazdowe i turystyczna infrastruktura, niewymuszona włoska gościnność, piękna pogoda oraz korzystna relacja ceny do jakości.

narty włochy dolomity
narty Włochy – tu Madonna di Campiglio

Na myśl o wypadzie na narty Włochy powinny pojawić się w naszym umyśle jako jedna z pierwszych możliwości. Zaznaczmy od razu, że nie chodzi tu o faktycznie pierwsze skojarzenie, bo to często może dotyczyć górki za chałupą znajomej gaździny w Białce, ale o planowanie wymarzonych  ferii zimowych przez osoby, które już zakosztowały rozkoszy jazdy na alpejskich stokach bądź chcą jej wreszcie zakosztować. Dodajmy, że mimo wszystkich najnowszych inwestycji wciąż trudno porównywać ośrodki narciarskie w Polsce i w Alpach, choćby ze względu na takie oczywistości, jak wielkość ośrodków i długość sezonu… W obrębie samych Alp różnice między poszczególnymi krajami, a nawet regionami jeżeli chodzi o warunki narciarskie są raczej niewielkie: wszędzie znajdziemy dziesiątki, albo i setki kilometrów świetnie przygotowanych tras, co najmniej od grudnia do kwietnia.

A zatem powody, dla których wybieramy tę a nie inną destynację, będą leżały w tych wszystkich poza-stricte-narciarskich uwarunkowaniach.

Tak więc narty we Włoszech: kraj, który kojarzy nam się z makaronem, dobrym winem, gondolierem w Wenecji nucącym „O sole mio”, czy radosnym letnim wypoczynkiem na plaży, w swojej zimowej odsłonie okazuje się jedną z najchętniej wybieranych przez Polaków destynacji. Jednym z powodów na pewno jest to, że ze względu na te wszystkie ciepłe skojarzenia wymienione wcześniej oraz fakt, że dzięki naturze samych Włochów, radosnej i ekstrawertycznej, Italia to kraj, gdzie Polacy często po prostu dobrze się czują. Śpiewna, łatwo wpadająca w ucho italska mowa i serdeczna, niewymuszona gościnność, której doświadczamy zwłaszcza w Alpach, tworzą atmosferę swojskości i bycia „u siebie”.

Kolejnym powodem są ceny. Co prawda narty w Alpach są generalnie droższe, niż szusowanie w ojczyźnie, po podliczeniu wszystkich kosztów i porównaniu ich z tym, co dostajemy w zamian, we Włoszech często znajdziemy wyjazdy o najlepszej relacji ceny do jakości. Oczywiście dla Polaka dojazd do Włoch będzie znacznie droższy niż wypad na Podhale, ale już cena noclegu czy wyżywienia może być porównywalna. Do tego hotele we Włoszech, popularne 3* czy 3+* w przyzwoitej cenie, bardzo często dysponują zapleczem wellness, które pozwala się zregenerować po narciarskim dniu, a to w Polsce już domena obiektów z górnej półki, zwłaszcza cenowo. Ceny karnetów, które oczywiście w całych Alpach będą zupełnie inaczej się kształtowały, niż w Polsce – to temat rzeka, zasługuje na osobne omówienie. Dość jednak wspomnieć, że warto sobie przeliczyć cenę karnetu na kilometry tras, jakie dostajemy do dyspozycji, i wtedy nasze łączne wydatki na wyjazd narciarski zaczynają wyglądać zupełnie inaczej.

Warto jeszcze wspomnieć o jeszcze jednej ważnej przyczynie, dla której jadąc na narty Włochy wybieramy: o pogodzie. Cóż – leżą najbardziej na południe z krajów alpejskich, w zasięgu układów barycznych znad Morza Śródziemnego, i choć w Austrii czy we Francji prawdopodobieństwo trafienia w marcu na słońce jest duże, to we Włoszech to niemal pewnik. A w miesiącach stricte zimowych również w Italii są największe szanse na ładną pogodę.

Czy więc warto wybrać się na narty do Włoch? Zdecydowanie tak. Wybrać się i odkryć własne powody, dla których będziecie wracać w Alpy Włoskie na narty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *