Bormio – to tylko dwa kroki do Livigno

RSS
Follow by Email
Facebook
Google+
http://nartywlochy.org/bormio-dwa-kroki-do-livigno/
Twitter
YouTube
Instagram

Bormio to urokliwe miasteczko z piękną średniowieczną starówką, a także znakomity ośrodek narciarski, często mijany bez refleksji po drodze do bardziej rozreklamowanego Livigno.

bormio_ski
Bormio – wyciągi na Cima Bianca

Gdy zmęczeni długą podróżą docieramy do średniowiecznego Bormio i znamy choć trochę język Dantego, pierwszemu napotkanemu tubylcowi możemy zadać sakramentalne pytanie: „Daleko jeszcze?” (do tego Livigno). Odpowiedź, która padnie po włosku, będzie brzmiała: „Solo due passi”. Co można rozumieć jako „tylko dwa kroki”, i taka wersja bardzo nam jest na rękę, wypatrujemy budynków Livigno za każdym zakrętem. Ale w miarę upływu czasu, kilometrów i zakrętów staje się jasne, że w tym przypadku poprawne tłumaczenie to: „tylko dwie przełęcze”…

Jeśli nas to zniechęci do dalszej podróży, warto rozważyć pozostanie w Bormio. To malownicze miasteczko, usytuowane w kotlinie na zbiegu szlaków prowadzących do Livigno, Sondrio i Santa Cateriny Valfurvy. Narciarze docenią w Bormio przede wszystkim długie trasy o różnych poziomach trudności zlokalizowane na zboczach Cima Bianca, potężnej góry wznoszącej się na południowy wschód od miasta. Wyciągi prowadzące na szczyt startują praktycznie z centrum Bormio, a łącznie stacja narciarska liczy sobie 50 km tras. Najbardziej znaną trasą jest czarna Pista Stelvio, 10 kilometrowy zjazd o różnicy poziomów 1780 m. Jest ona regularnie areną zmagań alpejczyków podczas zawodów w ramach Pucharu Świata.

W bliskiej okolicy mamy dwie kolejne stacje narciarskie: jadąc do Livigno po przejechaniu ok. 7 kilometrów mijamy dolną stację wyciągów Valdidentro – Isolaccia. Ten ośrodek narciarski liczy sobie 25 km tras, w przeważającej większości czerwonych. Z kolei w oddalonej od Bormio o 12 km na wschód Santa Caterinie di Valfurva znajdziemy stację o tej samej nazwie z 35 km tras o zróżnicowanym poziomie trudności. Obie te stacje należą do tych ośrodków narciarskich, które ukryte są nieco w cieniu innych pobliskich stacji, większych i bardziej znanych. Dzięki temu nie są tak oblegane i pozwalają narciarzom cieszyć się nieskrępowaną wolnością na niemal pustych trasach. Warto zainwestować kilka euro więcej w karnet „Quattro Valli”, ważny na wszystkie 3 stacje, zwłaszcza poza głównym sezonem.  Do obu dotrzemy bezpłatnym skibusem z Bormio.

Bardziej wytrwali mogą, mieszkając w Bormio, pojeździć także w renomowanym Livigno. Co prawda dojazd skibusem, przez wspomniane wyżej dwie przełęcze, zajmie ok. godzinę, ale dodatkowe ponad 100 km tras w Livigno znacznie zwiększa możliwości szusowania. Aby jednak z nich skorzystać, musimy kupić karnet Alta Valtellina – jeden wspólny na wszystkie wymienione ośrodki, no i niestety najdroższy – w szczycie sezonu 6-dniowy skipass dla osoby dorosłej to wydatek prawie 240 euro.

Ogromnym atutem Bormio i sąsiednich stacji, podobnie, jak Livigno, są także znakomite warunki śniegowe.  Dolina Alta Valtellina, której stolicą jest właśnie Bormio, jest otoczona potężnymi masywami górskimi,  przekraczającymi 3000 m n.p.m. Dzięki temu i w samej dolinie, i na szczytach śnieg pada obficie i utrzymuje się do późnej wiosny. No i ostatnia rzecz – last but not least: z górującego nad Bormio szczytu Cima Bianca (3012 m n.p.m.) rozciąga się naprawdę niesamowita panorama. Oceńcie sami:

bormio_widoki
Widoki z Cima Bianca

Jedna myśl na temat “Bormio – to tylko dwa kroki do Livigno

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *