Aktualne warunki śniegowe we Włoszech

RSS
Follow by Email
Facebook
Google+
http://nartywlochy.org/aktualne-warunki-sniegowe/
Twitter
YouTube
Instagram

Piękną wiosnę mamy tej zimy. Służby meteorologiczne podają, że tak ciepłego grudnia w Europie nie mieliśmy od XVIII wieku, a wcześniej to w sumie nie wiadomo, bo nie prowadzono pomiarów. Kwitnące kwiaty, ptasie trele czy rozwijające się pąki na drzewach to oczywiście zjawiska miłe oku, ale wysokie temperatury, które je powodują, oznaczają dla narciarzy jedno: problemy ze śniegiem na stokach. Prześledźmy, jakie warunki śniegowe panują na włoskich stokach.

warunki_śniegowe_val_di_Sole
Val di Sole – warunki śniegowe

Najlepsze warunki śniegowe mamy w Dolomitach

Mimo, że stacje narciarskie w tej części Alp nie są położone zbyt wysoko – przede wszystkim na wysokościach poniżej 2500 m n.p.m. – dzięki nowoczesnym technologiom sytuacja jest niezła i udało się uruchomić większość ośrodków narciarskich. I tak w Valle Isarco, na stacji Gitschberg-Jochtal mamy czynne 30 z 51 km tras, w Alta Pusterii 55 z 94 km tras, a w Alta Badii 95 ze 130 km tras. W Val Gardenie mamy otwartych 125 km tras na łącznie 175 km, a w pobliskim Alpe di Siusi 44 km na łącznie 60. Najlepsze warunki śniegowe panują na Kronplatzu – czynne są 104 ze 116 km tras. Ta nowoczesna stacja gościła niedawno zawody Pucharu Świata i na tę okoliczność musiała zostać dobrze przygotowana.


Nieco gorzej sytuacja wygląda w okolicy Cortiny d’Ampezzo – tu udostępniono tylko 25 ze 120 km nartostrad. Nie bez kozery infrastruktura tej stacji jest uważana za przestarzałą. Mniej niż połowa tras jest otwarta także w ośrodkach takich, jak Civetta (czynne 28 z 80 km), Val Senales (16 z 35 km) czy San Martino di Castrozza (20 z 60 km).
Za to znacznie lepiej udało się przygotować trasy w regionach Val di Fiemme i Val di Fassa. Na stacjach zaliczanych do Val di Fiemme, czyli Latemar, Alpe Lusia i Alpe Cermis otwarta jest większość tras, odpowiednio: 38 z 48 km, 15 z 24 km i 15 z 24 km. W Val di Fassa mniejsza stacja Vigo di Fassa/Cantinaccio udostępniła 10 km z 15, a najlepsze warunki śniegowe mamy na stacjach zaliczanych do Sella Rondy czyli w okolicach Belvedere/Col Rodella/Ciampac, gdzie mamy otwarte 57 km z 73 km łącznie. Ważna informacja jest też taka, że warunki pozwalają objechać Sella Rondę i to w obu kierunkach. W rejonie Dolomitów poszusujemy swobodnie jeszcze także na stacji narciarskiej Folgaria-Lavarone, gdzie mamy otwarte 64 z 74 km tras, w Arabbie (czynne 40 km z 62), Merano (czynne 20 z 40 km) i na Passo Sam Pellegrino/Falcade (czynne 30 z 60 km).

Im dalej na zachód, tym niestety gorsze warunki śniegowe

W regionie doliny Val di Sole ośrodki narciarskie są pootwierane „na pół gwizdka”. Na największej w Val di Sole stacji, połączonych wyciągach Marillevy-Folgaridy – Madonny di Campiglio – Pinzolo mamy czynne 70 ze 150 m tras. Zamknięta jest cała północna część Pinzolo, wyciągi w rejonie Dos de la Pesa i trasy w Folgaridzie poniżej Malghet Aut. Poza tym zamkniete są pojedyncze wyciągi i większość trudnych tras. W malutkim Pejo dobre warunki do jazdy mamy dzięki temu, że wyciągi docierają tu na blisko 3000 m n.p.m., otwarte jest 7 z 16 km tras. Stacja Tonale-Ponte di Legno-Temu, która łąznie dysponuje 100 km tras, otworzyła mniej więcej połowę swoich zasobów, przede wszystkim w rejonie położonego najwyżej Passo Tonale.
Nawet w Livigno, w którym zazwyczaj nie ma problemów ze śniegiem, otwarte jest tylko 65 ze 115 km tras, mimo, że działają prawie wszystkie wyciągi. W sąsiednich Bormio i Santa Caterina Valfurva nie uruchomiono nawet połowy tras.
Równie kiepskie warunki panują na ogromnej stacji Vialattea. Z 400 km połączonych tras mamy otwarte zaledwie 30 km. Najwięcej tras jest dostępnych w rejonie francuskiego Montgenevre.
Najbardziej niezwykłym w tym roku jest fakt, że nienajlepsze warunki śniegowe panują w najwyższych partiach Alp. W ośrodkach należących do Doliny Aosty, które są zlokalizowana na zboczach czterotysięczników, udostępniono narciarzom zaledwie około 1/3 tras. I tak w La Thuile otwarte jest 58 ze 160 km tras, w Courmayeur zaledwie 10 km z 40, w kompleksie Monterosa Ski 40 km ze 130, a w ośrodku Pila 16 z 70 km. Najlepsze warunki tradycyjnie panują na stacji Cervinia – Zermatt, gdzie po stronie włoskiej mamy otwarte 60 ze 100 km tras, a łącznie w całym ośrodku razem ze stroną szwajcarską uruchomiono 177 km z 350.

Śnieg śniegowi nierówny

Nie miejmy złudzeń: tegoroczna aura sprawiła, że większość z uruchomionych tras została przykryta śniegiem wytworzonym przez człowieka. Na niektórych górach, zwłaszcza wyższych, mamy z pół metra naturalnego śniegu, ale doliny są wszędzie pokryte świeżą zielenią. Ostatnie opady śniegu odnotowywano miesiąc temu. Ośrodki niżej położone, które zmagają się z problemami śniegowymi stosunkowo często, zaopatrzyły się już w najbardziej nowoczesną infrastrukturę naśnieżającą. Dzięki niej w obecnej trudnej sytuacji paradoksalnie radzą sobie lepiej, niż wysoko zlokalizowane stacje, przyzwyczajone do dużych naturalnych opadów śniegu, które obecna aura zwyczajnie zaskoczyła. Pocieszające jest to, że na najbliższy tydzień zapowiedziano opady śniegu w całych Alpach.

Jedna myśl na temat “Aktualne warunki śniegowe we Włoszech

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *