5 miejsc, gdzie mamy pewny śnieg we Włoszech

RSS
Follow by Email
Facebook
Google+
http://nartywlochy.org/5-miejsc-pewny-snieg-we-wloszech/
Twitter
YouTube
Instagram

Ferie na półmetku, a w tym sezonie alpejska pogoda wciąż nas nie rozpieszcza. Opadów, zwłaszcza w południowych Alpach, jak na lekarstwo, a do tego wiosenne temperatury utrudniają sztuczne naśnieżanie. W tej sytuacji coraz bardziej zasadnym staje się pytanie: gdzie we Włoszech znajdziemy pewny śnieg?

pewny śnieg _Tonale
Miejsca, gdzie mamy pewny śnieg – tu ostatnie na naszej liście Passo Tonale.

Często wybieramy na narty Włochy z powodu ładniejszej, niż np. w Austrii, pogody. Leżaczek, w ręce Bombardino, a na twarzy ciepłe promienie słońca – to wymarzony scenariusz na przerwę w szusowaniu. I we Włoszech jak najbardziej do zrealizowania przez dużą część sezonu. A w tym roku nawet przez większość – wysoka temperatura powoduje, że niektóre stacje wciaż mają problem z uruchomieniem wszystkich tras, a śnieg, który jest, po 12:00 przypomina zupę. Ale są miejsca we Włoszech, gdzie mamy pewny śnieg i dobre warunki do jazdy, i w tym sezonie, i w każdym innym. Oto te miejsca w kolejności alfabetycznej:

1. Dolina Aosty

Pewny śnieg w dolinie Aosty zapewnia nam wysokość gór, na których zlokalizowane są stacje, oraz równie ogromne ich otoczenie, izolujące zbocza od cieplejszych mas powietrza z niżej położonych rejonów. Ta potężna dolina w Alpach Wysokich leży w rejonie najwyższych gór Europy, otoczona czterotysięcznikami. Spośród 25 stacji narciarskich, któe łącznie oferują 865 km tras, 5 to czołówka włoskich stacji narciarskich. Największą i nawyżej położoną (1524 – 3899 m n.p.m.) stacją jest Breuil-Cervinia, połączona ze szwajcarską stacją Zermatt. Inne ośrodki to: Monte Rosa Ski, ze 180 km tras rozlokowanymi na zboczach gniazda czterotysięczników, dwie stacje ulokowane na zboczach Mont Blanc, czyli La Thuile (160 km tras) i Courmayeur (41 km tras), oraz Pila, ośrodek z 70 km tras położony na zboczach Piatta de Grevon (2752 m) na przedmieściach miasta Aosta. Wysokość masywów otaczających dolinę zapewnia wysokogórski mikroklimat i znakomite warunki do jazdy na wszystkich tych stacjach nawet późną wiosną. Sezon trwa tutaj co najmniej do połowy kwietnia, a na stacji Breuil – Cervinia – Zermatt, na szwajcarskiej części i dwóch trasach włoskich, tam, gdzie mamy do dyspozycji lodowce, także w okresie letnim. Z kolei na pogodę trzeba uważać w miesiącach grudzień – styczeń, kiedy zdarza się, że silne wiatry unieruchamiają wyciagi w wyższych partiach nawet na kilka dni.

Ze względu na usytuowanie stacji narciarskich można tutaj zrealizować jeden z dwóch modeli wyjazdu: albo zaszyć się pod wyciągami w jednej z malutkich miejscowości i skupić się na jednej stacji, albo zamieszkać w centrum doliny i codzienne dojeżdżać na stoki w inne miejsce. Pozwala na to jeden wspólny karnet na wszystkie wyciągi doliny – Ski Aosta. Wariant nr 2 jest też znacznie przyjemniejszy dla naszego portfela – hotele w dolinie Aosty pod wyciągami, z racji tego, że jest ich stosunkowo niewiele, mają zawrotne ceny. Dolinę Aosty polecamy zwłaszcza narciarzom zaawansowanym – na wszystkich stacjach dominują trasy czerwone.

pewny śnieg _Aosta
Dolina Aosty – La Thuile na zboczach Mont Blanc

 

2. Kronplatz

Kronplatz leży w dwujęzycznym regionie Połudnowy Tyrol – Alto Adige, stąd możecie się spotkać także z jego włoską nazwą: Plan de Corones. Ta niezbyt wysoka 2275 m n.p.m), jak na alpejskie warunki, kopulasta góra, to miejsce, gdzie znajduje się znakomita stacja narciarska o tej samej nazwie. Kronplatz znalazł się w naszym zestawieniu miejsc, gdzie znajdzimy pewny śnieg, ze względu na dwa fakty: położenie blisko głównej grani Alp i w bliskim sąsiedztwie szczytów przekraczających 3000 m n.p.m., co zapewnia ograniczenie napływu ciepłych mas powietrza i klimat wysokogórski, oraz system sztucznego naśnieżania, który obsługa stacji wprowadziła na poziom sztuki. Dość napisać, że w tym sezonie w grudniu, kiedy w innych regionach przeważnie oglądaliśmy zeszłoroczną brunatną trawę, Kronplatz miał uruchomione ponad 100 km tras. Stacja została opisana szerzej w tym artykule. Dobre warunki i pewny śnieg znajdziemy też na sąsiedniej stacji, podobnie położonej: Sextner Dolomiten (Dolomiti Sesto).

pewny śnieg _Kronplatz
Kronplatz

3. Livigno

Livigno stało się ulubioną stacją Polaków nie tylko ze względu na strefę bezcłową. Miejsce na naszej liście miejsc, gdzie znajdziemy pewny śnieg, miało zaklepane „od zawsze”. Dolina, w której znajdują się miasteczko i stacja narciarska, leży w linii główej grani Alp i jest otoczona licznymi szczytami znacznie przekraczającymi 3000 m n.p.m. – m.in. masywem Ortlera (3905 m) masywem Bernina (4049 m). Sama miejscowość znajduje się na wysokości ponad 1800 m n.p.m. – to wyżej, niż szczyt naszej Babiej Góry. Do tego droga do Livigno nie prowadzi dnem szerokiej doliny, lecz przez tunel lub wysokogórskie przełęcze. Dzięki temu, choć dojazd do Livigno to jego bodaj najsłabsza strona, nie dociera tu także cieplejsze powietrze znad Morza Śródziemnego. Różnicę widać choćby porównując Livigno i pobliskie Bormio – dzieli je zaledwie 30 km, a warunki narciarskie w Bormio tylko na szczycie dorównują tym w Livigno. Więcej na temat Livigno pisaliśmy w tym artykule, a na temat Bormio tutaj.

pewny śnieg _Livigno
Livigno – Motolino

4. Maso Corto

Podobne, jak w Livigno, warunki geograficzne, gwarantujące pewny śnieg, znajdziemy w Kurzraz/Maso Corto w Val Senales. Ta niewielka miejscowość położona w Tyrolu Południowym w regionie Merano na wysokości 2011 m n.p.m., przy samej granicy z Austrią, to także miejsce bardzo lubiane przez Polaków. Do izolowanej lokalizacji, otoczenia przez potężne trzytysięczniki i bliskości głównej grani Alp dochodzi lodowiec Hochjoch. Trasy narciarskie poprowadzone na lodowcu (9 km) są czynne także w miesiącach letnich. Cała stacja oferuje łącznie 35 km tras zlokalizowanych na wysokości 2011 – 3280 m n.p.m., o zróżnicowanym stopniu trudności.

pewny śnieg _MasoCorto
Maso Corto/Kurzras – Val Senales

5. Przełęcz Tonale

Kolejna stacja lodowcowa na naszej liście i kolejne miejsce bardzo lubiane przez polskich narciarzy. Przełęcz Tonale znajduje się na wysokości 1900 m n.p.m. pomiędzy leżącą w prowincji Trentino Val di Sole (pisaliśmy o niej w tym artykule), a należącą do Lombardii Val Camonica. Tutaj mamy gwarancję, że znajdziemy pewny śnieg, dzięki wysokości, na której położona jest stacja narciarska, oraz lodowcowi Presena, który spływa ze szczytu o tej samej nazwie(3069 m). Wyciagi na Tonale są połączone z niżej położonymi stacjami Ponte di Legno i Temu, tworząc razem ośrodek Adamello Ski ze 100 km tras, jednak tylko Tonale leży na tyle wysoko, by zagwarantować dobre warunki przez cały sezon. Co więcej, część tras Tonale poprowadzono na lodowcu – 7 km tras – i są one czynne także w sezonie letnim.

No to wszystkim życzymy udanego szusowania i duuużo śniegu! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *