10 najlepszych miejsc do nauki jazdy we Włoszech

RSS
Follow by Email
Facebook
Google+
http://nartywlochy.org/10-najlepszych-miejsc-do-nauki-jazdy-we-wloszech/
Twitter
YouTube
Instagram

Przedstawiamy najlepsze we Włoszech – naszym zdaniem – miejsca do nauki jazdy na nartach lub snowboardzie, a jednocześnie takie, które zapewnią ciekawą jazdę lepiej jeżdżącym członkom ekipy.

najlepsze_miejsca_do_nauki_jazdy_ visitfiemme.it
Najlepsze miejsca do nauki jazdy – zdjęcie dzięki uprzejmości visitfiemme.it

Zacznijmy od tego, że właściwie na każdej stacji narciarskiej we Włoszech znajdziemy tereny do nauki jazdy, czyli tzw. oślą łączkę, gdzie można stawiać pierwsze kroki na jednej bądź dwóch deskach. Jednak z tym, aby pójść krok dalej, albo zapewnić trasy dla bardziej wymagających narciarzy na tym samym obszarze, bywa już różnie. Dlatego poniższy wybór stacji – jak zawsze subiektywny – został opracowany na podstawie znacznie bardziej zawężonych kryteriów. W ich skład wchodzą: przyjazność oślej łączki i jej atrakcyjność widokowa, dostępność łagodnych niebieskich tras, gdzie po pierwszych krokach początkujący mogą zacząć stawiać kroki następne, oraz jakość i ilość tras czerwonych i czarnych – dla rodziców lub tej drugiej, dobrze jeżdżącej połówki, ale tak, by bez problemu spotkać się na wspólnym obiedzie.

1. Kronplatz
Absolutnym numerem jeden w naszym rankingu najlepszych miejsc do nauki jazdy jest stacja Kronplatz. Wszystkie jej zalety – łącznie 100 km tras, w tym 5 tras czarnych, blisko 40 km tras niebieskich, piękne widoki ze szczytu – bledną wobec jednej: gondolki na oślej łączce. Docenią ją wszyscy, którzy podczas swoich pierwszych kroków przeżywali stres związany ze zsiadaniem z krzesełka i utrzymaniem toru jazdy na orczyku. Więcej napisaliśmy w notce na temat stacji Kronplatz.
2. Valle Isarco – Plose
Należy do stacji mniej znanych w Polsce i w Europie, dzięki czemu rzadko spotkamy tam tłumy narciarzy. Wyjeżdżając gondolą od strony miejscowości St. Andra mamy oślą łączkę przy dolnej stacji i szerokie niebieskie trasy przy stacji górnej. Dla zaawansowanych wyzwaniem będzie czarna trasa Trametsch – najdłuższa w Tyrolu.
3. Val di Sole – Folgarida-Marilleva
Ta stacja leżąca w dolinie Val di Sole, połączona jest wyciągami z Madonną di Campiglio i Pinzolo, co razem daje narciarzom do dyspozycji 150 km tras. Dla początkujących najwięcej tras, w tym także ośle łączki, znajdziemy w okolicach Folgaridy i Madonny di Campiglio, a z kolei w Pinzolo mamy długie trudne czarne trasy. Więcej na temat Val di Sole znajdziecie tutaj.
4. Val di Fiemme – Alpe Lusia
Ta niewielka stacja (24 km tras) ma swoich licznych amatorów wśród Polaków i jest zaliczana zarówno do Val di Fiemme, jak i do Tre Valli – Val di Fassa. Wyjedziemy na górę albo od strony Moeny, albo od Bellamonte, i tą ostatnią lokalizację polecamy dla początkujących. Przy dolnej stacji wyciągów znajduje się ośla łączka, a nad nią kilka łagodnych, szerokich niebieskich tras. Po drugiej stronie szczytu Le Cune, na zboczu północno-wschodnim mamy trudne czerwone i czarne trasy dla zaawansowanych.
5. Alta Badia
To królestwo tras niebieskich, które dominują wśród 130 km tras, jakimi szczyci się ta stacja. Ośle łączki mamy przy każdej dolnej stacji wyciągów w dolinie, a dla zaawansowanych – całą Sella Rondę wraz z wyjazdem na Marmoladę. Dla wszystkich – piękne widoki na dolomitowe iglice.
6. Breuil – Cervinia
Ta ogromna stacja w dolinie Aosty zlokalizowana na zboczach Matternhornu, połączona wyciągami z leżącym po szwajcarskiej stronie granicy Zermatt, oferuje łącznie ponad 350 km tras. Po stronie włoskiej, zarówno wyjeżdżając na górę z Valtournenche (w okolice Salette), jak i z Breuil-Cervinia (w rejonie Plan Maison), znajdziemy ośle łączki i niebieskie trasy. Zaawansowanym polecamy choćby 6 km trasę z Furggen do Breuil. Widoków na skalną piramidę Matternhornu nikomu nie trzeba reklamować.
7. Sestriere – Vialattea
Spośród 400 km tras tej ogromnej stacji ponad 90 km to trasy niebieskie – znajdziemy je w każdej części tego wielkiego obszaru narciarskiego. Trudniej nieco o oślą łączkę – takie mamy w miejscowościach Sansicario Alto i Sestriere oraz w Montgenevre po stronie francuskiej. Zaawansowani docenią olimpijskie trasy poprowadzone m.in. ze szczytów Monte Motta i Monte Fraitneve.
8. Bardonecchia
Położona zaledwie kilka kilometrów od Vialattei Bardonecchia składa się z dwóch części, które razem dają 100 km tras. Dla początkujących lepsza będzie część południowa, gdzie znajdziemy dwie ośle łączki i szerokie łagodne niebieskie trasy poprowadzone w górnej części powyżej granicy lasu. Dla zaawansowanych bardziej odpowiednia będzie część północna, która oferuje m.in. długie czerwone zjazdy ze szczytu Jafferau 2807 m n.p.m.
9. Alpe di Siusi i Val Gardena
Na płaskowyżu Seiser Alm na wysokości ponad 2000 m n.p.m., skąd rozciągają się piękne widoki na dolomitowe masywy Sassolungo i Sciliar, poprowadzono trasy na przemian czerwone i łagodne niebieskie, od strony Castelrotto mamy też oślą łączkę. W samej Val Gardenie, w okolicach Selvy, znajdziemy mnóstwo treningowych orczyków. Dla zaawansowanych – czarne i czerwone trasy Pucharu Świata pociągnięte ze wzniesienia Ciampinoi – po drugiej stronie doliny.
10. Alta Pusteria – Sextner Dolomiten
Dzięki zeszłorocznym inwestycjom stacja liczy obecnie blisko 100 km tras. Wśród nich znajdziemy krótkie treningowe orczyki, zlokalizowane przy wyciągach w Versiaco, San Candido, Sesto, Moso i Dobbiaco. Z kolei na zboczach Monte Elmo mamy długie wymagające czerwone i czarne trasy. Oczy ucieszą najpiękniejsze panoramy dolomitowych iglic – nieopodal znajduje się Park Narodowy Dolomitów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *